Oddziaływanie elektromagnetyczne aparatury medycznej

Technologia w służbie zdrowia

Rozwój technologii medycznej jest bardzo szybki. Przynosi coraz to nowe możliwości w zakresie diagnozowania i leczenia chorób. Medycyna korzysta przy tym z różnych zdobyczy techniki. Jednym z nich jest pole elektromagnetyczne. Takie innowacje mają ogromny potencjał. Jednak oddziaływanie elektromagnetyczne, to także pewne zagrożenia. Szczególnie dla personelu medycznego codziennie narażonego na PEM. Jeśli chodzi o pole elektromagnetyczne BHP jasno określa dopuszczalne poziomy promieniowania. Niezbędny jest więc regularny monitoring w celu zachowania bezpieczeństwa.

Rezonans magnetyczny i tomografia komputerowa, to urządzenia wykorzystujące pole elektromagnetyczne. Dają niespotykane wcześniej możliwości obrazowania. Pozwalają one bowiem na uzyskanie dokładnych obrazów wnętrza ciała ludzkiego. Jest to nieocenione w wykrywaniu różnych schorzeń. Także laserowa operacja prostaty generuje pewne poziomy PEM. Takich nowości w medycynie jest bardzo wiele.

Kontrowersyjne oddziaływanie elektromagnetyczne

Długotrwała ekspozycja na pole elektromagnetyczne wywołuje pewne obawy. Naukowcy od dawna próbują ustalić, czy PEM szkodzi ludziom. Jednak wyniki są niejednoznaczne. Problemem jest relatywnie krótki okres wykorzystywania nowych technologii w medycynie. Zdarzają się też badania na zbyt małych grupach. Takie wyniki nie są więc reprezentatywne. Jednak niektóre badania potwierdzają negatywny wpływ na zdrowie. Sugerują przy tym zwiększenie ryzyka wystąpienia niektórych typów nowotworów. Wiele innych badań wskazuje natomiast, że dopuszczalny poziom pola elektromagnetycznego jest bezpieczny. Konieczne są więc dalsze obserwacje. To właśnie one w przyszłości ostatecznie potwierdzą bądź zanegują obecny stan wiedzy. Do tego czasu pozostaje wykonywać regularne pomiary pól elektromagnetycznych. Przekroczenie norm pozwala szybko zareagować.

Bezpieczeństwo pacjentów i obsługi sprzętu

Medycyna jest po to, aby leczyć. Nie może więc narażać kogokolwiek w ramach procedur leczniczych. Sprzęt medyczny musi być bezpieczny dla otoczenia. Dlatego też producenci projektują swoje urządzenia w odpowiedni sposób. Między innymi minimalizują ekspozycję ludzi na pole elektromagnetyczne. To konieczne nie tylko z powodu ogólnych względów bezpieczeństwa. Zbyt wysoki poziom pola elektromagnetycznego dodatkowo naraża grupy szczególnie wrażliwe. Są to osoby z implantami elektronicznymi czy kobiety w ciąży.

Ważnym aspektem jest kwestia edukacji we właściwej obsłudze sprzętu. Nie można też pominąć informowania o korzyściach płynących z nowoczesnych technologii w medycynie. Zachowanie zasad bezpieczeństwa ogranicza do minimum niepożądane oddziaływanie elektromagnetyczne. Technologie będą się dalej rozwijać. Z pewnością pojawią się również nowe zagrożenia. Laboratoria pomiarowe mają więc pełne ręce roboty.

Możliwość komentowania została wyłączona.