Operacja laserowa na problemy z gruczołem krokowym
Problemy z prostatą dotyczą wielu mężczyzn po 40. roku życia. Wiążą się one z z trudnościami w oddawaniu moczu, trudnością z powstrzymaniem mikcji lub przymusem częstego oddawania moczu. Warto zgłosić się do lekarza już z łagodnymi objawami, ponieważ będzie można wtedy leczyć pacjenta zachowawczo. Jednakże w wielu przypadkach trzeba już włączyć leczenie operacyjne. Alternatywą dla klasycznej operacji chirurgicznej jest operacja laserowa, czyli w tym przypadku usuwanie prostaty laserem. Druga opcja jest bardziej nowoczesna, ale również mniej inwazyjna. Cieszy się ona również pozytywnymi opiniami.
Laserowa operacja prostaty – czym jest?
Laserowa enukleacja prostaty polega na nacięciu i wyłuszczeniu gruczolaka od torebki gruczołu krokowego. Wykonuje to urolog za pomocą lasera. Stosuje się przy tym laser HoLEP i laser tulowy. Zabieg ten rekomenduje się przy usuwaniu małych zmian i zachodzi bez nacinania powłok brzusznych. Lekarz dostaje się endoskopowo przez cewkę. Podczas operacji nie trzeba stosować narkozy, jedynie znieczulenie przewodowe. Jest ona również bardziej skuteczna od leczenia farmakologicznego, które leczy jedynie objawy choroby.
Cechy i zalety zabiegu laserowego
Operacja laserowa jest bezinwazyjna, w przeciwieństwie do tradycyjnej operacji. Jest to również mniej ryzykowana procedura, ponieważ ryzyko wystąpienia powikłań jest niezwykle niskie. Podczas tego zabiegu stosuje się zazwyczaj laser ThuLEP lub HoLEP. Obie te operacje nie powodują krwawienia, nie wymagają długiej hospitalizacji oraz pozwalają na precyzyjne usunięcie tkanki gruczołowej. Kolejną zaletą jest o wiele krótszy okres cewnikowania, który trwa tylko 24 godziny. Laserowa operacja prostaty wiąże się ponadto z bardzo szybką rekonwalescencją, ponieważ pacjenci są najczęściej wypisywani ze szpitala na drugi dzień po zabiegu. Do pełnej sprawności pacjent dochodzi przez 3 miesiące, jednak można być aktywnym seksualnie już 3 tygodnie po zabiegu. Lasery HoLEP i ThuLEP różnią się od siebie budową anteny, czasem terapii oraz systemem chłodzenia. Są one jednak tak samo skuteczne.
Operacja laserowa nie tylko do prostaty
Często spotykaną procedurą jest również laserowe rozbijanie kamieni. Metoda RIRS to bezpieczna i nowoczesna metoda, która polega na rozkruszaniu kamieni nerkowych laserem. Wprowadza się go do przewodu cewki moczowej i może dostać się do każdej części nerki. Jest to metoda pozbawiona powikłań, nie wymaga ingerencji chirurgicznej, ani nacinania skóry. Nie wymaga również długiego pozostawania pacjenta w szpitalu, są to maksymalnie 2 dni po zabiegu. Podczas zabiegu nie wykonuje się żadnych nacięć.